מה זה DeFi ולמה און יבין חושב שזו מהפכה של ממש

אל תתפשרו על מקצועיות, תנו למומחים שלנו לטפל בכם!

על מטבעות דיגיטליים שמעתם? סביר להניח שכן. ומה לגבי ביטקויין, NFT או חוזים חכמים שפועלים על בלוקצ'יין ורשתות כמו איתריום? אפילו אם אתם מכירים את הדברים הללו בצורה חלקית או בכלל לא, השינויים הללו עשויים להשפיע על החיים של כולנו. מדוע? מפני שמעבר לכל הדברים הללו, עומדת מהפכה פיננסית שמקשרת בין כל זה. למהפכה הפיננסית הזאת, מסביר און יבין, קוראים DeFi. בשורות הבאות נגדיר מה זה אומר, איך הבלוקצ'יין קשורה לזה ולמה זו באמת מהפכה כל כך חשובה ואיך זה ישפיע על כולנו.

און יבין מגדיר מזה זה DeFi

DeFi, אומר און יבין, זה החיבור בין המילה ביזור (Decentralized) לבין המילה פיננסי (Finance). כלומר, זוהי בעצם כלכלה מבוזרת, Decentralized Finance, כזאת שאין בקודקוד למעלה איזה גורם מפקח או מנהל. בכלכלה רגילה, ניקח לדוגמא את הכלכלה הישראלית, יש גורמים מפקחים. למשל נגיד בנק ישראל, שר האוצר, גורמי ממשל נוספים, הרשות לניירות ערך וכדומה. הגורמים הללו קובעים כללים, חוקים ותקנות, הרבה בירוקרטיה ולא כולם מרוויחים מזה. אבל כלכלה מבוזרת, שהיא ככל הנראה כלכלת העתיד, היא כלכלה דמוקרטית. היא מתנהלת ללא גורם אחד שמקבל כוח עצום בידיים.

אבל על מנת שכלכלה מבוזרת תוכל להתקיים, יש צורך בסביבה טכנולוגית מתקדמת. סביבה כזאת כבר מתקיימת ויש לה את הכוח למנוע מעשיי רמיה או נוכלות. טכנולוגית הבלוקצ'יין המאובטחת היא זו שמהווה את אחד היסודות הטכנולוגיים המרכזיים, של הכלכלה הזאת. בסביבת הבלוקצ'יין התפתחו מטבעות כגון ביטקוין, איתריום ורבים אחרים. תחת הסביבה הזאת התפתו צורות חדשות של רישום זכויות ובעלות, כגון NFT. כעת, נבהיר כי הבלוקצ'יין הוא סוג של ספר חשבונות מאובזר, ששמור במחשבי כל המשתתפים בכלכלה המבוזרת. באופן כזה, כל עסקה או פעולה נעשת בשקיפות, בהוגנות וביעילות.

כיצד ה- Decentralized Finance) DeFi) מהווה מהפכה רבתי

עכשיו אפשר לפרט ולתאר כיצד הכלכלה המבוזרת באמת יוצרת מהפכה כה גדולה.

  1. לא חייבים גישה לבנק – בכלכלה ריכוזית, רק מי שנהנה מגישה לבנק, יכול להשתתף בפעילות הכלכלית. בכלכלה מבוזרת, נחתכת התלות הזאת בבנקים.
  2. ללא מתווכים פיננסיים – און יבין מדגיש כי בכלכלה ריכוזית יש לא רק בנקים מרכזיים ופקידים מחליטים אלא גם הרבה מתווכים פיננסיים. בכלכלה מבוזרת, אין צורך במתווכים הללו.
  3. הפחתת עלויות – כאשר אין מתווכים פיננסיים בדרך, ניתן לראות הפחתת עלויות עסקה וכן שיפור במהירות הביצוע.
  4. אין גבולות – הכלכלה המבוזרת לא מושפעת מגבולות.
  5. ללא מניפולציות – גורמים מרכזיים או גורמים בעלי עניין, יכולים לגרום למניפולציות כלכליות רחבות היקף. בכלכלה המבוזרת, בלתי אפשרי או לפחות הרבה יותר קשה, לבצע מניפולציות.
  6. חופש ודמוקרטיה – כפי האינטרנט הביא להתפשטות החופש והדמוקרטיה (למשל בתקשורת ובהעברת מידע), כך הבלוקצ'יין יוצרת חופש מוגבר בתחום הפיננסי.
תוכן עניינים
אודותינו

החברה המובילה בארץ לייעוץ, ליווי ומידע בכל התחומים הקשורים לפירוק חברות!

מעל ל10 שנות ניסיון בתחום ומאות לקוחות מרוצים, השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

חייג עכשיו!