אל תתפשרו על מקצועיות, תנו למומחים שלנו לטפל בכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פירוק חברה וזכויות עובדים

הליך פירוק החברה למעשה מסיים את חייה של החברה ומחסל את פעילותה העסקית. החברה אשר החליטה להתפרק מרצון או שלא ברצון, נקלעה ברוב המקרים להליך של חדלות פירעון, בו היא אינה יכולה להחזיר את כל התחייבויותיה כלפי הנושים ובעלי תביעות כספיות אחרות.

בהליך זה ראוי לבחון את מעמדם ושכרם של העובדים במהלך הליך הפירוק. עם זאת, נבאר כי עובדים אלו אינם לבד במערכה של הליך הפירוק. המחוקק באמצעות חקיקה בתקנות הסמיך את המוסד לביטוח לאומי להעניק זכויות עובדים המצויים בהליך זה.

שיעורי גמלת עובדים בפירוק תאגיד

הגמלה הניתנת לעובדים בהליכי פירוק מחולקת לשלושה תשלומים מרכזיים:

תשלום שכר עבודה – שכר עבודה אשר מגיע לעובד במידה ולא שולם על ידי המעסיק עצמו ישולם על ידי המוסד לביטוח הלאומי. התשלום יהיה עד ל-12 חודשים וגובה התשלום לא יפחת מסכום שכר המינימום המגיע לעבוד על פי החוק ובהתאם להיקף המשרה. בבחינת בסיס החישוב לצורך תשלום שכר העבודה יילקחו בחשבון רכיבי שכר העובד הבאים: משכורת בסיסית, שעות נוספות, פרמיות, עמלות, מענקים תוספות מאמץ , הוצאות נסיעה וכו'.

פיצויי פיטורין – במקרים בהם המעסיק לא שילם את פיצויי הפיטורין ונכנס להליכי פירוק, על הביטוח הלאומי להשלים את הפיצויים. החישוב יעשה כי בסיס החישוב לפיצויי הפיטורין יוכפלו במספר חודשי העבודה לחלק ל-12. המרכיבים בשכר העובד שישמשו לבסיס חישוב פיצויי הפיטורין מורכבים ממשכרות בסיסית יחד עם תוספת ותק, משפחה, יוקר, מקצועיות ורכיבי שכר נוספים.

כך למשל משכורת 13 לא נכללת בבסיס חישוב זה. כמו כן שכרו של העובד לא יפחת משכר המינימום בהתאם להיקפה של המשרה. במקרים בהם העובד לא בוטח כלל על ידי המעסיק בקופת גמל או בחברת ביטוח ישלם המוסד לביטוח לאומי את מלוא הפיצוי.

סכומים מרביים לתשלומי שכר עבודה ופיצויי פיטורין

חשוב לציין כי המוסד לביטוח לאומי קבע סכום מרבי לתשלום שכר עבודה ופיצויי פיטורין בהתאם לתאריך הפירוק או פשיטת הרגל.

כך למשל עובד שנגד המעביד שלו ניתן צו פירוק או פשיטת רגל עד יולי 2009 יהיה זכאי לגמלה עד סכום כולל של 83,700 ₪ החל משנת 2012. בעוד עובד שנגד מעבידו ניתן צו פירוק או פשיטת רגל החל מאוגוסט 2009 יהיה הסכום עד 13 פעמים מהסכום הבסיסי – דהיינו עד 108,810 ₪.

יש לציין כי במקרים בהם הליך הפירוק נוגע לחבר אגודה שיתופית שניתן צו פירוק עבור מעבידו יהיה הסכום עד גובה מרבי של 8 סכום בסיסי המגיע לסך של 66,960 ₪.

תשלומי ביטוח לאומי לקופת הגמל

מעבר לתשלומים שהוזכרו לעיל, על המעסיק להעביר לקופת הגמל במידה וישנה על פי הסכם קיבוצי או חוזה עבודה את הסכומים שיועדו מלכתחילה לצבירת זכויות העובד בכל הנוגע לעבודתו או הפסקת עבודתו.

וכל כן במקרים בהם המעסיק לא העביר לקופת הגמל את כספי המעסיק או כספים שנוכו בעבר משכרו של העובד, על הביטוח הלאומי מוטלת החובה לשלם את הסכומים הנ"ל אל תוך קופת הגמל של העובד. סכום זה אשר ישולם על ידי המוסד לביטוח לאומי יהיו בצירוף הפרשי הצמדה מקרות אירוע החוב עד התשלום בפועל בכפוף לתקרה הקבועה בחוק (החל משנת 2012) המוגבלת לפעמיים השכר הבסיסי.

בכל הנוגע לפיצויי פיטורין שהופקדו עבור העובד ביטוחי הפקדות לפיצויים בקופות גמל או בחברת ביטוח כחלק מהסכם פנסיה, המוסד ישלים את החסר בכפוף להוראות שנקבעו בהסכם הקיבוצי או בהסכם מול הקופה או חברת הביטוח.

תוכן עניינים

למצוא כל שירות לקוחות בקליק

תגידו, לא נמאס לכם לשוטט ברחבי האינטרנט רק בשביל למצוא מספר טלפון של שירות לקוחות עדיקה או כתובת סניף של רשת מסעדות מקומי? לא הייתם

מחשבון ביטוח חיים

כיום ניתן למצוא בישראל מגוון רחב של ביטוחים המוצעים לאזרחים. אחד הביטוחים החשובים ביותר לאזרחים רבים הוא ביטוח בריאות. ככל שמתבגרים, הבריאות ומערכת החיסון חלשות

פירוק חברה

הכירו את החשבונית הפיקטיבית

על פי החוק בישראל, כל עסקה שבה מתבצעת טרנזאקציה כספית היא עסקה המחייבת הפקת חשבונית מס על הסכום שלה. גם כאשר מדובר על החלפת מוצרים

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות היא חברה אשר נמצאת בתהליך של חדלות פירעון, כאשר אין באפשרות החברה לשלם את חובותיה לעובדי החברה, לספקים השונים, לבנקים וכן

פירוק חברה בעמ

פירוק חברה בע"מ

פירוק חברה בע"מ הינו תהליך בו נמחק ומחוסל תאגיד שהוקם על פי חוק. הסיבות לפירוק חברה משתנות, אך מה שקריטי לנו לדעת הוא האם מדובר

פירוק חברה מרצון מקוון

פירוק חברה מרצון מקוון

תהליך פירוק חברה מרצון מקוון מיועד לפירוק חברה שאינו דורש התערבות של בית המשפט, משמע פירוק חברה כפוי. בתהליך מקוון אנו חוסכים זמן יקר לבעלי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודותינו

החברה המובילה בארץ לייעוץ, ליווי ומידע בכל התחומים הקשורים לפירוק חברות!

מעל ל10 שנות ניסיון בתחום ומאות לקוחות מרוצים, השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

חייג עכשיו! דילוג לתוכן