אל תתפשרו על מקצועיות, תנו למומחים שלנו לטפל בכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

חדלות פירעון כעילה לפירוק חברה

קיומה של חדלות פירעון הינה אחת מן העילות הקבועות בפקודת החברות בה ניתן לבקש את פירוקה של החברה. לשם כך יש להוכיח את קיום העילה.

ההצדקה לאישור בקשה על בסיס עילה זו הינה מטעמים של יעילות כלכלית, וכן מן העובדה כי במקרה של חדלות פירעון יש להסדיר את היחסים עם נושי החברה, הזכאים לקבל את התחייבויותיהם הפיננסיות.

כאשר חברה מגיעה למצב של חדלות פירעון – הליך פירוק החברה למעשה מממזער את העלויות הנלוות ומונע את קיומם של נזקים נוספים. כמו כן, הליך פירוק החברה מונע ניצול של המקורות והנכסים של החברה למקורות שאינם רצויים.

ההיגיון העומד מאחורי הסדרה של הליך הפירוק הינו מתן העדפה לנושים בצורה ההוגנת ביותר. ללא הליך הפירוק, במקרים של חדלות פירעון יוכל לקרות מצב בו מתרחשת העדפה פסולה של חלק מהנושים על פני האחרים. כל למשל במקרים בהם נושים הינם בעלי כוח או קרבה מיוחדת לאורגנים ששולטים בניהולה של החברה על פני נושים אחרים.

לכן לשם השוויון וההגינות בין הנושים השונים, מחולקת מסת הנכסים באופן שווה וללא שיקולים זרים. הנושים יקבלו את נכסיהם באופן יחסי על פי אופי החוב שנמצא בידם ופרמטרים רבים נוספים. יש לציין בשולי הדברים כי באם לנושה ישנה דרך נוספת לגבות את החוב מן החברה, אין הדבר שולל את זכותו הבסיסית לבקש את פירוק החברה.

תחולה חוקית לחדלות פירעון

חדלות פירעון תיחשב לכזו רק אם תענה על אחת מן ההגדרות המנויות לחדלות פירעון בסעיף 258 לפקודת החברות. החוק למעשה דורש שלושה תנאים מסמיכים שבהתקיים אחת מהן, ניתן לבקש את פירוקה של החברה:

א.       הדרישה הראשונה הינה כי לנושה מגיע סכום העולה על חמישה שקלים, וכי הגיע זמן הפירעון שלו כבר בעבר. כך למעשה בקשה זו לא יכולה להיות מוגשת על ידי נושה מותנה או עתידי.

הנושה שרוצה להסתמך על עילה זו צריך להוכיח במפורש מהו החוב הכספי שהחברה חבה לו. הנושה לא יכול להסתפק בטיעון שהחוב עולה על הסכום הנקוב בפקודה. תנאי נוסף הוא כי הנושה מסר לחברה במשרדה הרשום את הדרישה החתומה בכתב ידו לשלם את החוב.

החברה לא יכולה לקבל צו מניעה כנגד משלוח הדרישה. התנאי השלישי והאחרון הוא כי במשך שלושה שבועות לאחר הדרישה אירע כי החברה לא שילמה את החוב ולא נתנה ערובה, וכן לא הגיעה לידי סידור בעניין החוב לדעת הנושה – רק במקרה זה יהיה ניתן לבקש את פירוק החברה מתנאי זה.

ב.       התנאי השני הוא כאשר החברה לא קיימה את פסק הדין או צו ההוצאה לפועל אשר ניתנו לטובת הנושה. במקרה זה די כי הוכח כי החברה לא קיימה זאת, בכדי להקים את החזקה הקיימת בסעיף ובכך לבקש את פירוקה של החברה.

ג.        התנאי השלישי הוא כי הנושה רשאי לבקש את פירוקה של החברה באם הביא ראיות מוצקות אשר מראות על חוסר יכולת פירעון של החברה.

מקובל בדרך כלל להבדיל בין מבחן של כושר פירעון במובן המסחרי – כלומר בודקים את יכולת החברה לעמוד בדרישות שוטפות של פירעון חובות, וכן מבחן של כושר פירעון מאזני – כלומר בודקים אם יש לחברה עודף נכסים על פני התחייבויות. הפסיקה נטתה למבחן הראשון אשר בודק את כושר הפירעון במובן המסחרי.

חדלות פירעון הינה עילה מרכזית, אשר בהתקיים אחת מן ההגדרות השונות המנויות בה, ניתן יהיה לבקש את פירוקה של החברה מכוח תחולה זו.

תוכן עניינים

למצוא כל שירות לקוחות בקליק

תגידו, לא נמאס לכם לשוטט ברחבי האינטרנט רק בשביל למצוא מספר טלפון של שירות לקוחות עדיקה או כתובת סניף של רשת מסעדות מקומי? לא הייתם

מחשבון ביטוח חיים

כיום ניתן למצוא בישראל מגוון רחב של ביטוחים המוצעים לאזרחים. אחד הביטוחים החשובים ביותר לאזרחים רבים הוא ביטוח בריאות. ככל שמתבגרים, הבריאות ומערכת החיסון חלשות

פירוק חברה

הכירו את החשבונית הפיקטיבית

על פי החוק בישראל, כל עסקה שבה מתבצעת טרנזאקציה כספית היא עסקה המחייבת הפקת חשבונית מס על הסכום שלה. גם כאשר מדובר על החלפת מוצרים

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות היא חברה אשר נמצאת בתהליך של חדלות פירעון, כאשר אין באפשרות החברה לשלם את חובותיה לעובדי החברה, לספקים השונים, לבנקים וכן

פירוק חברה בעמ

פירוק חברה בע"מ

פירוק חברה בע"מ הינו תהליך בו נמחק ומחוסל תאגיד שהוקם על פי חוק. הסיבות לפירוק חברה משתנות, אך מה שקריטי לנו לדעת הוא האם מדובר

פירוק חברה מרצון מקוון

פירוק חברה מרצון מקוון

תהליך פירוק חברה מרצון מקוון מיועד לפירוק חברה שאינו דורש התערבות של בית המשפט, משמע פירוק חברה כפוי. בתהליך מקוון אנו חוסכים זמן יקר לבעלי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודותינו

החברה המובילה בארץ לייעוץ, ליווי ומידע בכל התחומים הקשורים לפירוק חברות!

מעל ל10 שנות ניסיון בתחום ומאות לקוחות מרוצים, השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

חייג עכשיו! דילוג לתוכן