אל תתפשרו על מקצועיות, תנו למומחים שלנו לטפל בכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פשיטת רגל

פשיטת רגל הינה מצב שבו שלטונות המדינה באמצעות תהליך של כינוס נכסים ושמיטת חובות, מכירה בכך שאדם פלוני לא מסוגל לעמוד בתשלום חובותיו.

הליך כזה, לכאורה פוגע בזכות הקניין של הנושים ומאפשר השתמטות מחובות. מושם כך נקבעו כללים שיש לעמוד בהם לפני הכרזה על פשיטת רגל וקבלת צו הפטר.

פשיטת רגל – למה צריך את זה

היבט מרכזי שחייב להתקיים בכל בקשה לפשיטת רגל מבוסס על היכולת להראות שהחובות שנצברו, נצברו שלא בכוונת זדון ושלא מתוך ידיעה שלא תהיה אפשרות לשלמם. חובה זו ידועה בלשון המשפטית המקובלת בכינוי – תום לב. מי שנכנס לחובות מתוך ידיעה שאין לו הדרך לשלם אותם יתקשה לקבל את ההגנה שמעניקה האפשרות לפשיטת רגל.

נהוג לבחון את המשמעות של הליך פשיטת רגל מבחינה חברתית, כלכלית ומשפטית. באופן מקובל, נהוג לראות עניין זה כחשוב מכמה טעמים: ראשית, התהליך נועד בכדי לקבל תמונת מצב אמיתית של הנכסים והרכוש שמצויים בידי החייב.

שנית, התהליך נועד בכדי לאפשר לנושים לקבל את החלק המגיע להם באופן יחסי מתוך הנכסים והרכוש, בלא קיפוח. בנוסף, התהליך נועד לאפשר לחייב למצות אפשרות חוקית לפתיחת דף חדש. לולא כן, עלול החייב לכרוע תחת נטל החובות מצד אחד, ובלי שבעלי החוב יקבלו את המגיע להם מצד שני. כל זאת, תוך התדיינויות משפטיות ארוכות והוצאות מיותרות שלא נושאות פרי.

בקשה לפשיטת רגל

על מנת שבעל חוב יוכרז כפושט רגל ויוכל לקבל צו הפטר (המונע מנושים לתבוע תשלום חובות שהוכרו נכון לתאריך נתון) יש צורך להגיש בקשה לפשיטת רגל. למי יש להגיש את הבקשה? לגוף שנקרא כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר), בשלוחה הקרובה למקום המגורים. בשל המשמעות המיוחדת של הכרזה על פשיטת רגל והשפעתה על נושים, יש להגיש את הבקשה בתוספת תצהיר וחתימה של עורך דין.

פרטי הבקשה חייבים לכלול בין היתר את כתובתו ש המבקש, דרכים ליצירת קשר, פרטים של עורך הדין המייצג בעניין זה. בבקשה יש לציין את פרטיי הנושים

לרבות סכום החוב, מתי נוצר, הסיבות. מלבד בקשה והצהרה נלווית של עורך דין, יש להוסיף גם מסמכים ופירוט כגון:

  • דוח מפורט לגבי כל הנכסים שבבעלות מגיש הבקשה לרבות בית, רכב, ירושות שהתקבלו בשנים האחרונות וכן מתנות שניתנו לאחרים. כמו כן, יש להוסיף גם תדפיסים של מצב חשבונות הבנק, ביטוחים, חסכונות, קופות גמל וכן הלאה.
  • פירוט חובות באופן מלא. כמו כן יש להוסיף תדפיס המפרט את תיקי ההוצאה לפועל וכן פירוט של חקירות יכולת שהתבצעו.
  • שאלון שנועד לסייע בקביעת התשלום החודשי שיקבע לחייב במסגרת פשיטת הרגל. בשאלון זה מושם דגש על מאפיינים אישיים, על קיומם של ילדים, בן/בת זוג, אנשים התלויים בחייב לפרנסתם. יצוינו בעלות או אי בעלות על דירת מגורים, סוגי ההכנסות מעבודה, קצבאות וכדומה.
  • כתב ייפוי כוח, מסמך וויתור על סודיות, מסמך של כתב התחייבות.
  • הצהרה מפורטת על השתלשלות הדברים שהביאו ליצירת החובות, כולם יחד וכל אחד לחוד.

צו כינוס ואסיפת נושים

לאחר הגשת בקשה לפשיטת רגל יבחן כונס הנכסים את מכלול המסמכים ופרטי המקרה. השלב הבא יהיה מתן צו כינוס, שמאפשר לכונס הנכסים לפקח על נכסי החייב. בהמשך, אפשר שיתקיים ניסיון להגיע להסדר או לפשרה עם הנושים, כאשר קיימת חובה שכלל הנושים יסכימו לפשרה שתוצג. הדבר מתקיים, אם מתאפשר, במסגרת אסיפת נושים ורק בסופו של תהליך ארוך נוסף יוכל פושט הרגל לקבל צו הפטר, המוחק את חובותיו הקודמים.

תוכן עניינים

אודותינו

החברה המובילה בארץ לייעוץ, ליווי ומידע בכל התחומים הקשורים לפירוק חברות!

מעל ל10 שנות ניסיון בתחום ומאות לקוחות מרוצים, השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

ביטוח עסקים – הדבר הנכון לעשות

במהלך השנים, אנחנו משקיעים לא מעט כסף בעסק שלנו. אנחנו עושים את זה כבר בשלב ההקמה של העסק ובאופן טבעי לאורך השנים, זאת בשביל שנוכל

יתרונות וחסרונות של חשבונית ירוקה

חשבונית דיגיטלית היא מסמך אלקטרוני המכיל את המידע של חשבונית. זהו קובץ PDF או וורד שנוצר באמצעות מחשב.   מה היתרונות והחסרונות? היתרונות של סוג

איך אפשר להוזיל את הארנונה?

ארנונה היא מס המוטל על רכוש. הוא מוטל על ידי הממשלה על נדל"ן וקרקעות. חלק זה דן כיצד הופחתו מס רכוש בכמה מדינות בארה"ב. ארנונה

החזרי מס

מס הוא נושא אוניברסלי שכולם צריכים להתמודד איתו. מסיבה זו, חשוב לכל אדם לדעת כיצד להגיש את המיסים שלו בצורה נכונה. בחלק זה, נדון בחשיבות

איך להתחיל להשקיע נכון בבורסה

מעוניינים בשוק ההון אך לא מבינים בזה דבר? רוצים ללמוד עוד כיצד להשקיע בבורסה או לבחור בית השקעות מקצועי? כאן תקבלו את כל הידע שאתם

חייג עכשיו!