אל תתפשרו על מקצועיות, תנו למומחים שלנו לטפל בכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מהי בקשת פירוק חברה וכיצד מגישים?

הגשת בקשה על ידי חברה לפירוק בידי בית המשפט, תוכל להיעשות רק לאחר קבלת החלטה על ידי אורגן מוסמך של החברה. את סמכויות האורגנים ניתן לראות בהסדרים אותם יצרו דיני החברות.

הפעלת הסמכות בידי האסיפה הכללית מותנית בקיומה של הסכמה בתקנון לנטילת סמכויות שמוקנות לדירקטוריון בידי האסיפה הכללית.

רוב הדרוש לשם קבלת ההחלטה – כאשר הבקשה לפירוק חברה נסמכת על העילה, של קבלת החלטה מיוחדת לפירוק החברה בידי בית המשפט, ההחלטה צריכה להתקבל על ידי האסיפה הכללית בהליך שקבע החוק לקבלת ההחלטה המיוחדת.

בקשה לפירוק על ידי נושה

כל נושה של החברה רשאי להגיש בקשת פירוק חברה. החוק קובע במפורש כי במסגרת פרשנות המושג נושה לעניין הבקשה – כלול גם נושה מותנה או עתידי.

נושה עתידי הוא מי שהחברה חייבת לו כספים שמועד התשלום שלו במועד עתידי. חשוב לציין כי נושה שצריך להיזקק להליך של פירעון חוב הוא נושה לא מובטל, אך נושה מובטח יכול לדאוג לפירעון החוב המגיע לו באמצעות מינוי של כונס נכסים.

כונס הנכסים ידאג למימוש הרכב המשועבד לטובתו. יש לציין כי ניתן לבקש בקשת פירוק חברה גם על ידי משתתף – משתתף הינו גם אדם שהוא חבר או היה חבר בשנה שלפני הפירוק.

בהערת אגב יש לציין כי במקרים מסוימים ניתן לבקש בקשת פירוק גם על ידי הכונס הרשמי, היועץ המשפטי לממשלה ואף על ידי רשם.

שיקול דעת בית המשפט בעת הגשת בקשת פירוק חברה

כאשר מוגשת לבית המשפט בקשת פירוק חברה, באחת העילות הקבועות בפקודה, בית המשפט ראשי לפרק את החברה. שיקול דעת בית המשפט בבקשה של נושים, משתנה על פי פרמטרים שונים כמו הגבלת הזכות להגיש תביעה, מחלוקות על קיומו של החוב, או במקרים בהם מוכח כי אין תועלת ממשית למבקש את הפירוק.

בית המשפט מפעיל שיקול דעת גם בהחלטה של פירוק שבאה על ידי בעלי מניות. גם כאן מתחשבים בפרמטרים שונים החל מהתנהגותו של המבקש, התחשבות ברצונם של בעלי המניות האחרים, וחובות של המבקש בגין המניות.

הליך הגשת בקשת פירוק חברה

במידה ורוצים לנקוט בהליך של בקשת פירוק חברה יש לצרך טופס המפרט את פרטיה של החברה, הפרטים של המבקש לפירוק, את עורך הדין ואת עילת הפירוק.

כאמור ישנן מספר עילות פירוק המנויות בחוק ויש להוכיח אחת מהם לשם תחולה בסיסית של הבקשה. במקרה שבקשת הפירוק מוגשת על ידי החברה עצמה באופן רצוני – יש לצרף בנוסף דין וחשבון על הנכסים וההתחייבויות של החברה.

כמו כן יש להגיש העתק של הבקשה למשרד הכנ"ר ורק לאחריה ניתן להגיש את הבקשה בפני בית המשפט המוסמך לכך-בית המשפט המחוזי.

במקרים של בקשה דחופה אפשר לבקש דיון מוקדם של בית המשפט. לבקשה מיוחדת זו יש לצרף נימוקים אשר מסבירים את הדחיפות וכן רצוי להגיש בקשה למינוי מפרק זמני. בדרך כלל במקרים בהם הנושים לוקחים רכוש מהחברה ללא אישור או החברה מבצעת העלמת רכוש או נוקטת בהעדפת נושים ניתן לבקש בקשה למפרק זמני.

לאחר הגשת הבקשה ניתן להתנגד אל הפירוק. במקרים בהם צדדים מעוניינים להתנגד עליהם להודיע זאת למבקש בטרם יוחל הדיון בהתאם לתקנות הקבועות בחוק לגבי תאריכי ההודעה.

ניתן לראות כי הליך בקשה לפירוק חברה הינה פרוצדורה מסודרת שיש לעבור באופן מוסדר לשם שמירה על תקינות ההליך. ישנם גורמים שונים היכולים להגיש את הבקשה, ויש לכך השלכות מבחינת הרוב הדרוש להחלה, וכן לשיקולי בית המשפט בעת הדיון בבקשה עצמה.

תוכן עניינים

למצוא כל שירות לקוחות בקליק

תגידו, לא נמאס לכם לשוטט ברחבי האינטרנט רק בשביל למצוא מספר טלפון של שירות לקוחות עדיקה או כתובת סניף של רשת מסעדות מקומי? לא הייתם

מחשבון ביטוח חיים

כיום ניתן למצוא בישראל מגוון רחב של ביטוחים המוצעים לאזרחים. אחד הביטוחים החשובים ביותר לאזרחים רבים הוא ביטוח בריאות. ככל שמתבגרים, הבריאות ומערכת החיסון חלשות

פירוק חברה

הכירו את החשבונית הפיקטיבית

על פי החוק בישראל, כל עסקה שבה מתבצעת טרנזאקציה כספית היא עסקה המחייבת הפקת חשבונית מס על הסכום שלה. גם כאשר מדובר על החלפת מוצרים

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות

פירוק חברה עם חובות היא חברה אשר נמצאת בתהליך של חדלות פירעון, כאשר אין באפשרות החברה לשלם את חובותיה לעובדי החברה, לספקים השונים, לבנקים וכן

פירוק חברה בעמ

פירוק חברה בע"מ

פירוק חברה בע"מ הינו תהליך בו נמחק ומחוסל תאגיד שהוקם על פי חוק. הסיבות לפירוק חברה משתנות, אך מה שקריטי לנו לדעת הוא האם מדובר

פירוק חברה מרצון מקוון

פירוק חברה מרצון מקוון

תהליך פירוק חברה מרצון מקוון מיועד לפירוק חברה שאינו דורש התערבות של בית המשפט, משמע פירוק חברה כפוי. בתהליך מקוון אנו חוסכים זמן יקר לבעלי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אודותינו

החברה המובילה בארץ לייעוץ, ליווי ומידע בכל התחומים הקשורים לפירוק חברות!

מעל ל10 שנות ניסיון בתחום ומאות לקוחות מרוצים, השאירו פרטים כבר עכשיו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

חייג עכשיו! דילוג לתוכן